Olivier Winners 1989/90

Designer of the Year

Winner: Bob Crowley for Ma Rainey's Black Bottom at the National Theatre Cottesloe, Hedda Gabler and Ghetto at the National Theatre Olivier and The Plantagenets, RSC at the Barbican

Nominees:

  • Bob Crowley for Ma Rainey's Black Bottom at the National Theatre Cottesloe, Hedda Gabler and Ghetto at the National Theatre Olivier and The Plantagenets, RSC at the Barbican
  • Chris Dyer for The Wars Of The Roses at the Old Vic and The Merchant Of Venice at the Phoenix
  • The Design Team for Suicide For Love at the National Theatre Lyttelton
  • John Napier for Miss Saigon at the Theatre Royal Drury Lane and The Baker's Wife at the Phoenix

Director of the Year

Winner: Michael Bogdanov for The Wars Of The Roses at the Old Vic

Nominees:

  • Michael Bogdanov for The Wars Of The Roses at the Old Vic
  • Richard Eyre for Racing Demon and The Voysey Inheritance at the National Theatre Cottesloe
  • Nicholas Hytner for Ghetto at the National Theatre Olivier and Miss Saigon at the Theatre Royal Drury Lane
  • Trevor Nunn for Othello, RSC at the Young Vic

Actor of the Year

Winner: Oliver Ford Davies for Racing Demon at the National Theatre Cottesloe

Nominees:

  • Oliver Ford Davies for Racing Demon at the National Theatre Cottesloe
  • Nigel Hawthorne for Shadowlands at the Queens
  • Ian McKellen for Othello, RSC at the Young Vic, and Bent at the National Theatre Lyttelton
  • Michael Pennington for The Wars Of The Roses at the Old Vic

Actress of the Year

Winner: Fiona Shaw for Electra, RSC at the Barbican Pit, As You Like It at the Old Vic and The Good Person Of Sichuan at the National Theatre Olivier

Nominees:

  • Sheila Hancock for Prin at the Lyric
  • Jane Lapotaire for Shadowlands at the Queens
  • Prunella Scales for Single Spies at the National Theatre Lyttelton
  • Fiona Shaw for Electra, RSC at the Barbican Pit, As You Like It at the Old Vic and The Good Person Of Sichuan at the National Theatre Olivier

Comedy Performance of the Year

Winner: Michael Gambon for Man Of The Moment at the Globe

Nominees:

  • Michael Gambon for Man Of The Moment at the Globe
  • Alex Jennings for The Liar at The Old Vic
  • Alfred Molina for Speed-the-Plow at the National Theatre Lyttelton
  • Peter O'Toole for Jeffrey Bernard Is Unwell at the Apollo

Outstanding Achievement in Opera

Winner: The Komische Oper's Orpheus And Eurydice at the Royal Opera House

Nominees:

  • The Royal Opera's production of Un Re In Ascolto at the Royal Opera House
  • English National Opera's Lear at the London Coliseum
  • The Garden Venture's Survival Song at the Donmar Warehouse
  • The Komische Oper's Orpheus And Eurydice at the Royal Opera House
  • English National Opera's The Love For Three Oranges at the London Coliseum

Outstanding Performance of the Year in a Supporting Role

Winner: Michael Bryant for Hamlet at National Theatre Olivier, The Voysey Inheritance at the National Theatre Cottesloe and Racing Demon at the National Theatre Cottesloe

Nominees:

  • Michael Bryant for Hamlet at the National Theatre Olivier, The Voysey Inheritance at the National Theatre Cottesloe and Racing Demon at the National Theatre Cottesloe
  • Linda Kerr Scott for Ghetto at the National Theatre Olivier
  • Simon Russell Beale for Man Of Mode, Restoration, Playing With Trains and Some Americans Abroad, all RSC at the Barbican Pit
  • Zoe Wanamaker for Othello, RSC at the Young Vic

Outstanding Performance of the Year by an Actor in a Musical

Winner: Jonathan Pryce for Miss Saigon at the Theatre Royal Drury Lane

Nominees:

  • Alun Armstrong for The Baker's Wife at the Phoenix
  • Matthew Devitt for Return To The Forbidden Planet at the Cambridge
  • Paul Hipp for Buddy at the Victoria Palace
  • Jonathan Pryce for Miss Saigon at the Theatre Royal Drury Lane

Outstanding Performance of the Year by an Actress in a Musical

Winner: Lea Salonga for Miss Saigon at the Theatre Royal Drury Lane

Nominees:

  • Patricia Hodge for Noel And Gertie at the Comedy
  • Judy Kuhn for Metropolis at the Piccadilly
  • Elaine Paige for Anything Goes at the Prince Edward
  • Lea Salonga for Miss Saigon at the Theatre Royal Drury Lane

Most Promising Newcomer of the Year in Theatre

Winner: Jeremy Northam for The Voysey Inheritance at the National Theatre Cottesloe

Nominees:

  • Glen Goei for M Butterfly at the Shaftesbury
  • Charlotte Keatley for My Mother Said I Never Should at the Royal Court
  • Jeremy Northam for The Voysey Inheritance at the National Theatre Cottesloe
  • Georgia Slowe for Romeo And Juliet, RSC at the Barbican Pit

Outstanding Achievement of the Year in Dance

Winner: London Contemporary Dance Theatre for Kim Brandstrup's Orfeo

Nominees:

  • Nina Ananiashvili and Irek Mukhamedov for their performances with The Bolshoi Ballet at the London Coliseum
  • Siobhan Davies for her choreography of Rambert Dance Company's Embarque at Sadler's Wells
  • London Contemporary Dance Theatre for Kim Brandstrup's Orfeo
  • David Bintley for his choreography of Sadler's Wells Royal Ballet's Hobson's Choice at the Royal Opera House
  • The Royal Ballet for Kenneth MacMillan's Prince Of The Pagodas at the Royal Opera House
  • The Paul Taylor Dance Company for its season at Sadler's Wells

Comedy of the Year

Winner: Single Spies by Alan Bennett at the National Theatre Lyttelton and the Queen's

Nominees:

  • Jeffrey Bernard Is Unwell by Keith Waterhouse at the Apollo
  • Single Spies by Alan Bennett at the National Theatre Lyttelton and the Queen's
  • Some Americans Abroad by Richard Nelson, RSC at the Pit
  • Steel Magnolias by Robert Harling at the Lyric

Musical of the Year

Winner: Return To The Forbidden Planet by Bob Carlton at the Cambridge

Nominees:

  • The Baker's Wife, music and lyrics by Stephen Schwartz, book by Joseph Stein, at the Phoenix
  • Buddy, written by Alan Janes, at the Victoria Palace
  • Miss Saigon, music by Claude-Michel Schonberg, lyrics by Alain Boublil and Richard Maltby Jnr, at the Theatre Royal Drury Lane
  • Return To The Forbidden Planet by Bob Carlton at the Cambridge

BBC Award for the Play of the Year

Winner: Racing Demon by David Hare at the National Theatre Cottesloe

Nominees:

  • Ghetto by Joshua Sobol at the National Theatre Olivier
  • Man Of The Moment by Alan Ayckbourn at the Globe
  • Racing Demon by David Hare at the National Theatre Cottesloe
  • Shadowlands by William Nicholson at the Queen's

The Observer Award for Outstanding Achievement

Winner: Declan Donnellan for Fuente Ovejuna, at the National Theatre Cottesloe

Nominees:

  • Declan Donnellan for Fuente Ovejuna at the National Theatre Cottesloe
  • Ute Lemper for her Kurt Weill Evening at the Almeida
  • Philip Prowse for The Vortex at the Garrick
  • John Wood for The Tempest and The Master Builder, RSC at the Barbican